Jaký operační systém do terminálu?

Při koupi terminálu (mobilního počítače) si může zákazník vybrat operační systém, na kterém jeho zařízení poběží. Existují tři hlavní skupiny: proprietární systémy, Windows a Android.

 

 • Proprietární operační systémy

  Jedná se o produkt výrobce terminálu, který do svého výrobku vložil vlastní operační systém. Typickými představiteli jsou terminály od společnosti Cipherlab z řad 8000, 8200, 8600, atd. nebo některé terminály Opticon (např. OPH 1005). Výhodou je, že bývají levnější. Pokud potřebujete například jen kontrolovat EANy na skladě, nebo jednou za rok udělat inventuru, případně kontrolu majetku, svou službu udělají. Jen musíte počítat s jednoduchým, někdy monochromatickým displejem a budete potřebovat u dodavatele poptat jednoduchou šablonu na požadované práce.

 • Microsoft – Windows

  Varianty jsou tři: Embedded (dříve nazývané CE), Embedded Handheld (dříve nazývané Mobile) a Windows jako takové, například Windows 8, Windows 10. V dnešní době jsou již terminály vyráběny s velmi kvalitními displeji, procesory jsou schopny rychlých operací, nejste limitováni pamětí terminálu, zkrátka již bezmála dvacet let fungují ve skladech po celém světě. Je třeba dbát na to, jakou variantu Windows volíte, protože Microsoft postupně přestává starší varianty podporovat (více ZDE). A to se s horizontem 5 - 10 let stává limitující. Konec podpory od Microsoftu neznamená to, že přestane fungovat terminál. Znamená to jen, že při koupi dalších nových terminálů, například o tři roky později, bude nutné zvolit vyšší verzi Windows nebo dokonce jiný operační systém a tomu přizpůsobit software.
   

 • OS Android – nejnovější operační systém

  Z počátku se výrobci do přechodu na Android OS příliš nehrnuli, protože se obávali nedostatečné zpětné podpory od Googlu u starších verzí Androidu, proto například některé modely, například u společnosti Honeywell, umožňují zakoupit zařízení s OS Windows Embedded a případně za příplatek přejít na Android. Trh ale postupně ukazuje, že poptávka po Android OS roste. Jeden z důvodů je pokles cen terminálů. Odběratelé také už nevyžadují výdrž terminálu 5–7 let, ale uvažují, i díky podobnosti s mobilními telefony, o horizontu 3-5 let. Neposledním důvodem je jednoduchost zaučení obsluhy. Smartphone s Androidem má většina populace, nově se obsluha musí naučit pouze konkrétní kroky v jedné aplikaci, základní principy ovládání už tak žádného skladníka nezaskočí.

Často se při volbě operačního systému zákazník řídí přáním programátora, který má jeden ze systémů oblíbený, pak musí respektovat prostředí, pro které je nadstavba připravena. Pokud ale má zákazník při výběru volné ruce, může s ohledem na své potřeby podle rad v tomto článku zvolit svou cestu nebo si nechat doporučit od svého dodavatele terminálů. Například od nás… Takže už nemusíte hledat.

  

logo
+420 222 562 444
+420 737 274 952
codeware@codeware.cz
CODEWARE, s.r.o.
Jaromírova 484/37
120 00 Praha 2 - Nusle
IČ: 61061395, DIČ: CZ61061395

Otevírací doba Po - Pá: 8:30 - 17:00