Novinky Promo akce2
logo CODEWARE
Domů Potisk etiket a karet Řešení Blog Servisní středisko

rok 2009, Automatická identifikace - UCC128

Pomocník nebo strašák jménem UCC 128?

Snahou výrobního, logistického nebo retailového systému je dostat co nejrychleji využitelná data v elektronické podobě do svého systému. Ideální by bylo, kdyby existoval jenom jeden vstupní systém pro oblast výroby a tento by svá data předával systému logistickému, a ten zase systému retailovému. Protože však většinou každou t\"\"uto oblast řídí jiný informační systém, idealizmus nám nehrozí.

Jak tedy ale nejrychleji získat data do svého systému? Ve velké míře je již získáváme přes jednoduché čárové kódy. Kód EAN je takový pojem, že snad u nás neexistuje renomovaný databázový systém, který by ho ve své struktuře neměl. Ale co UCC128? Osvěta tohoto složeného kódu začala povinností, která vyšla zákonem z Evropské unie a to Zákonem o vysledovatelnosti. Norma, která se v praxi nevyhnula především potravinářskému průmyslu.

Fintou složeného čárového kódu UCC 128 je, že na rozdíl od jednoduchého čárového kódu do své databáze zapíšete více položek najednou. Jednoduchým čárovým kódem (jakým je například EAN 13, Code 128, Interleaved 2 of 5) zapíšete po přečtení kódu do své databáze vždy jenom jednu položku. Většinou je v ní kód zboží. Když potřebujete další data, jako třeba počet kusů na paletě, šarži, datum spotřeby a jiná, zapíšete tato data do počítače ručně. A třeba taky ne. Použitím kódu UCC 128 zvládnete všechna tato data dát do jednoho složeného čárového kódu. Sejmutím jednoho složeného kódu zapíšete potom do své databáze všechny položky najednou. Kód zboží, šarži, počet kusů na paletě i datum spotřeby. Jedním sejmutím kódu dostanete do struktury své databáze několik velmi potřebných dat v kvalitní podobě (bez chyb a překlepů vznikajících právě ručním zadáváním).

Většina obchodních řetězců si kód UCC 128 osvojila a vyžaduje ho od svých dodavatelů u zalistování produktu. Všechny normy pro používání kódu UCC 128 vede, rozšiřuje a je ochotna vysvětlit společnost GS1 Česká republika.

 

UCC 128: složený čárový kód

Prostředníkem je logistika, které přebírá některá data od výroby a předává obchodním společnostem. Výstupem z logistických společností by měla být tedy ta data v kódu UCC 128, která jsou potřebná pro společnosti obchodní. V logistice se UCC 128 používá především pro označení obchodních nebo paletových jednotek. Sejmutím jediného kódu přitom můžete svému informačnímu systému předat data typu – vyskladněn kód zboží v dané šarži, s daným datumem spo\"\"třeby v paletě, která obsahuje daný počet obchodních jednotek. Sejmutím druhého čárového kódu z regálu vyskladněním uvolníte pozici regálu. V případě, že je systém opravdu takto dobře organizován, logistický úkon zvládnete za méně než 2 vteřiny . Jak toto prakticky realizovat a kód dostat na paletovou jednotku? V současnosti jsou k dispozici softwarové prostředky, které pracují vedle vaší databáze a jsou schopné se s ní propojit. Jedním z rozšířených je například software Bartender. Tímto je ve Vašem skladu rychle uvolněna pozice pro možnosti naskladnění dalšího zboží s informacemi, které jsou důležité pro distribuci.

Další důležitou nadstavbou nad interním logistickým systémem je prostředek, který propojí čtečku čárového kódu s položkami interní databáze. Jedním z takových prostředků je například software Mobile Store®.

 

Mluvte stejnou datovou řečí

Abyste si rozuměli se svým odběratelem i dodavatelem, je důležité mluvit stejnou datovou řečí. Uvolněte uzdu fantazii a představte si že výrobce, skladník a prodejce mluví jenom slovy podle položek databáze a to co řekne je zapsáno buď do čárového kódu nebo do databáze. Aby nám u této představy digitálních lidí bylo příjemněji, představme si, že \"\"předáváme z výroby do logistiky a potom do obchodu data o mléčné čokoládě. Výrobní linka vyrobí na jednu směnu dávku mléčné čokolády a výrobce zakřičí na konci směny: „vyrobili jsme 10 palet čokolád, v každé paletě 100 krabic čokolád, v každé krabici 50 čokolád, v dnešní šarži, s datumem spotřeby do konce roku. Výsledkem je potom štítek na paletové jednotce se složeným UCC 128 kódem. V logistice u příjmu skladník používá slovník svého předchůdce : „ přijímám 10 palet čokolád, v každé paletě 100 krabic čokolád, v každé krabici 50 čokolád, v dnešní šarži, s datumem spotřeby do konce roku“ s tím, že připojí „ a ukládám na pozici XY“ . V tu chvíli jsou již data v logistické databázi. Společnými položkami obou databází jsou: paletová jednotka, obchodní jednotka (použili jsme slovo krabice), zboží (mléčná čokoláda), šarže, datum spotřeby. V případě, že použijeme čárový kód, přiřadíme jenom tzv. aplikační identifikátory a to: 00 (Serial Shipping Container Code – kód palety, 01 - Global Trade Item Number (GTIN)), naše mléčná čokoláda, 02 (GTIN of trade items contained in a logistic unit, naše obchodní jednotka – mléčná čokoláda), 10 (Batch or Lot Number) – šarže, 15 (Best Before Date) – datum minimální trvanlivosti.

Na paletové jednotce byste tedy použili tyto aplikační identifikátory: 00, 01, 02, 10, 15. Toto je Vaše datová řeč pro výrobu, logistiku a spotřebu. Toto jsou data, která když zakódujete do jednoho kódu UCC 128 na konci výroby, použijete u příjmu zboží v obchodním řetězci. Data, která Vám zabezpečí vysledovatelnost. Data, která můžete sdílet s každým systémem a tím zabezpečíte stejnou digitální řeč svých systémů.

 

Standardizace – byrokratický pojem nebo nutnost pro efektivní systém?

V případě, že jste vycítili jistý náznak sjednocení typů datových položek pro dosažení stejného datového jazyka, je to správně.

O sjednocení a řád systému UCC 128 se v naší zemi stará organizace GS1 Česká republika. Standardizace je základem pro sjednocení systémů na základní úrovni.

Další sjednocení systémů na systémové úrovni je možné zabezpečit flexibilním informačním podnikovým systémem.

A to nejsou nesplnitelné podmínky.

Ing. Soňa Zvelebilová, Praha 01.06.2009

 



logo