Novinky Promo akce2
logo CODEWARE
Domů Potisk etiket a karet Řešení Blog Technická podpora

Český rybářský svaz - povolenky k lovu

Společnost CODEWARE byla oslovena Českým rybářským svazem s žádostí o odborné posouzení kvality  čárového kódu na povolenkách k lovu ryb ČRS na rok 2020. Bylo třeba se zaměřit na technické provedení čárových kódů a jejich čitelnost. Důvodem k posouzení byly opakované stížnosti na nemožnost přečtení kódů.

Naše úkoly byly následující:

  • otestování čárových kódů na povolenkách
  • doporučení nejlepší technologie/zařízení pro jejich čtení
  • následná kontrola čárového kódu dle daného standardu

ČRS vydává několik druhů povolenek k lovu ryb s různým rozsahem platnosti a v různých barevných provedeních. Tisk etiket probíhá na laserové tiskárně po arších, každý jednotlivý arch je tvořen 4 sloupci po 5 řadách. Etikety na sobě nesou ochranné prvky proti padělání.


Dosud se používal k tisku papírový podklad, kde se čárový kód typu CODE128 vytiskl do stanoveného bílého pole. Tento druh materiálu, i když patří mezi cenově dostupnější, není nejvhodnějším řešením pro povolenky, jelikož se používají celoročně a je třeba je od samého začátku až do konce sezóny načítat čtečkami čárových kódů (výdej a vrácení povolenek, kontroly RS, zpracování statistik).

Na povolenky, které jsou opatřeny ochrannými prvky, jsou neseny vysoké nároky z hlediska prostředí (pobyt u vody, manipulace s povolenkou při zapisování docházků a úlovku, kontroly RS).

 

Doporučení:

  • Povolenky by měly být z PE materiálu - plastové etikety (polyethylenové) jsou vhodné do náročnějšího prostředí, kde je kladen důraz na zvýšenou odolnost, tento materiál je vhodnější pro každodenní používání a je odolný vůči vlhkosti či polití. Pro tisk na PE etikety se používají pryskyřičné pásky, které jsou odolné vůči drsným venkovním podmínkám.
  • Po delším testování jsme doporučili přechod na nejnovější typ čtecího zařízení pro jeho větší přesnost a stabilnější načítání. Snímač CipherLab 1504P používá ke čtení kódů nejnovější čtecí technologii, je schopný číst i znehodnocené čárové kódy s chybovostí okolo 20%.

 

V rámci 11. mezinárodního rybářského veletrhu For Fishing proběhla konference vedená Českým rybářským svazem, na kterou jsme byli přizvání a naše společné řešení jsme mohli prezentovat zástupcům jednotlivých svazů.

Jsme rádi, že vše dopadlo na výbornou a naše společnost uzavřela spolupráci s Českým rybářským svazem, potažmo s jednotlivými svazy, a doporučené čtečky se budou používat po celé republice.

logo